Karadeniz'de Özgürlüğü Bizimle Yaşayın!
0850 888 80 53 - 0464 532 67 21
kackarturizm@msn.com
Pzt-Cmt:08:00-18:00
                                                                   DOĞU KARADENİZ TARİH- KÜLTÜR- TABİAT TURU                                                                                  
                                                                                     (Trabzon - Gümüşhane - Rize- Artvin)

1: Gün:  Trabzon - Maçka Altındere Milli Parkı ve Taş köprü
Sağlıklı her yaştaki insanlar katılabilir. Trabzon'da buluştuğumuz için Türkiye'nin her yerinden katılabilirsiniz.
Buluşma noktamız Trabzon Havaalanıdır. Ankara’dan kalkan uçağınız 1 saat  sonra, İstanbul'dan kalkan uçağınız ise 1 saat 45 dakika sonra Trabzon Havalimanı'na inmiş olur. Rötar olursa planlamamızı ona göre yapıyoruz bekliyoruz. Otobüsle gelen misafirlerimizi Trabzon otogarından önceden alıyoruz. Sizi Trabzon Havalimanı iç hatlar terminalinden çıktığınız an rehberimiz sizi karşılayacaktır. Kahvaltımızı yaptıktan sonra Şehir içi turumuzu gerçekleştiriyoruz. Atatürk Köşkü ve Ayasofya Camiinden sonra Maçka Altındere Milli Parkı ve Sumela Manastırını ziyaret ediyoruz. Yolumuza Kurtdere, Arnastal, Sarıtaş yaylaları görülerek Karakaban  Zirvesi üzerinden Taşköprü yaylasına ulaşıyoruz. (Konaklama Taş köprü Akgüller Tesisleri)
2. Gün: Çakırgöl - Krom vadisi - Eski Gümüşhane (Süleymaniye mahallesi)- Yağmur dere ve Taşköprü Yaylası 


Taşköprü Yaylısı üzerinden sırasıyla; Çakırgöl, Cami boğazı, Krom vadisi, İmera Manastırı, Karaca Mağarası, Eski Gümüşhane (Süleymaniye mahallesi) Tarihi eserler görüldükten sonra Arzular beldesi, Yayladere, köyü, İkiz köyü, Kayabaşı, Yağmur dere, ve Taşköprü Yaylası  (Konaklama Taş köprü Akgüller Tesisleri)
3: Gün: Santa Harabeleri- Yanbolu vadisi – Arsin - İkizdere

Taşköprü yaylasından kahvaltı sonrası hareket. Sırasıyla Çiçekli ve Çukur Yaylalar geçilerek Tarihin ve kültürün beşiği Santa Harabelerini geziyoruz. Santa; dini, ticari ve kültürel önem taşıyan  yedi mahalleden oluşmaktadır. Bunlar;  Piştovlu, İşhanlı, Binatlı, Çingallı, Goballı, Terzili, Zurnacılı isimlerini taşımaktadırlar. Bu mahalleler üç ayrı yamaç üzerine kurulmuştur. Doğu Karadeniz’deki Pontus yerleşmelerden birisi olan Santa; etrafı yüksek dağlarla çevrilmiş, dışa kapalı, hırçın fiziki özelliklere sahip olduğundan,  Santalılar  kültürel kimliklerini yitirmeden uzun süre varlıklarını sürdürebilmişlerdir. Bölgede halen irili-ufaklı birçok kilise bulunmaktadır. Bunlar genellikle 1860-1870 yılları arasında inşa edilmişlerdir. Kiliseler üç apsisli ve üç neflidir. Bu nedenle  plan bakımından birbirlerine benzemektedirler. Biz sadece 2 mahalleyi gezeceğiz. Santa Harabelerinden sonra, Çamlıyurt, Atayurt Köyleri geçilerek Yanbolu Vadisi boyunca Arsin ilçesinde sahile inilir. Araklı, Sürmene, Of, İyidere’den İkizdere ilçesi Çamlık Yaylaya ulaşırız.  (Çamlık Genesis Otel Konaklama )
4.Gün: İkizdere-Çamlık –Sivrikaya Ovit Dağı ve Ovit Yedi göller
 Kahvaltı sonrası İspir’e doğru yola devam ederken Ovit Geçidin'de 100 metre kadar yürüyerek dağların arasında görünmez olan Ovit Aygır (Dağ başı) Gölü'ne ulaşacağız. Fotoğraflarımızı çektikten sonra Ovit Yedigöller için asfalt yoldan bir kaç km daha gittikten sonra Mor Yayla ve Yedigöller yoluna giriyoruz. Yemyeşil alanlar ve endemik çiçekler içerisinden Mor yaylaya ulaşıyoruz. Uzaklardan Çiçekler içerisinde büyüleyen görüntüsüyle Tepelerin altında bir düzlükte kurulmuştur. Adını yaylanın etrafında bir sürü mor çiçeklerden almaktadır. Zirveye doğru stabilize yoldan devam edilerek 7 tane irili ufaklı göl olan Ovit yedi göllere ulaşıyoruz. Bulunduğunuz noktanın yüksekliği 3200 metre göller ise 3100 metredeler. Buradan aşağı doğru yürüyerek göllere inip isteyenler yüzebilir ve fotoğraflar çekebilir. Bu bölgeden Verçenik Dağının zirvesi görülmektedir. Öğle yemeği için yanımıza aldığımız kumanyaları da göl kıyısında yiyeceğiz. Arzu edenler yüzmek için göllere girebilirler. Göllerin kenarında yürüdükten sonra aynı güzergâhtan otelimize döneceğiz. Sırasıyla; Rize, Pazar, Fırtına Vadisi, Çamlıhemşin ve Ayder, ( Konaklama Elizan Dağ evleri)
5.Gün: Palovit Şelalesi, Zilkale, Çamlıhemşin, Fırtına Vadisi,  Fındıklı Çağlayan Vadisi

Kahvaltı sonrası bagajlarımızı aracımıza yerleştiriyor Makrevis (konaklar) Mahallesi'ndeki eski konakları fotoğraflayarak orman içi yürüyüş yapacağız. Yürüyüşün ardından "Sevdaluk" dizisinin çekildiği Şenyuva Köyü, Çinçiva Köprüsü, Zilkale’yi, Tarzan parkı ve Palovit şelalesini gezdikten sonra gezdikten sonra Çamlıhemşin Ardeşen arasında Fırtına Vadisindeki rafting ve Zipline noktasına gidiyoruz. İsteyenler bu spora katılabilir. Yolumuza Ardeşen ilçesi geçilerek Fındıklı İlçesi çıkışından Tarihi Dolma taş teknikleriyle yapılmış Fındıklı Konaklarının Bulunduğu Çağlayan vadisine giriyoruz. Konaklama yapacağımız bu evlerden biri İnceler Konağına ulaşıyoruz. (Konaklama Fındıklı İnceler Konağı 
6.Gün:Fındıklı  Çağlayan vadisi – Arhavi  Kamilet vadisi- Çifte köprü ve Mençuna Şelalesi


Vadi boyunca görebileceğiniz; Fındıklı konakları, tarihi taş kemer köprülerini( Çağlayan ve Aslandere) fotoğraflayıp sağımızda yer alan Çağlayan Deresi’nin sesiyle yükseklere doğru yol alarak Gürcü düzü’ yaylasına ulaşıyoruz. El değmemiş  yeşile doyacağınız yeşilin her tonunun sergilendiği bir orman örtüsüyle vadinin karşı yakasında Salma Şelaleleri görülüyor. Ardından Paşalar ve Meşelik, Çatak yaylaları geçildikten sonra Fındıklı-Gürcü düzü-Salikvan- Yusufeli eski göç yolu üzerinde bulunan Çamlık yaylasına ulaşıyoruz. Buradan Sırt Yayla ve Yurt yaylaları üzerinden Salikvan Yaylasına ulaşılır. Buradan Bıçakçılar Yusufeli geçidinden 3334 metre yüksekliğindeki Marsis dağı büyüleyici görüntüsüyle bizi karşılar. Fotoğrafladıktan sonra Arhavi Kamilet vadisi üzerinden Güloğlu yaylası üzerinden Bir tarafta Çağlayan vadisi bir tarafımızda Kamilet vadilerinin eşsiz tabiat güzellikleri eşliğinde inişe geçiyoruz. Kamilet vadisindeki Çifte köprü ve Mençuna Şelalesini görüyoruz. Mençuna Şelalesi için gidiş dönüş 1 saatlik bir yürüyüş yapacağız. Akşam yemeği ve konaklama konağımızda (Konaklama İnceler Konağı)

7.Gün: Rize Şehir merkezi, Rize Ziraat Çay bahçesi, Rize Kalesi – Hava limanı
Sahil yolundan dönüş yoluna geçiyoruz. Çay fabrikasında Çay imalatı hakkında bilgi,  "Feretiko" olan "Rize Bezi" satış noktasına uğruyoruz Rize bezi fabrikasında yöresel hediyelik eşya alışveriş Rize’nin Tarihi ve Kültürel mekânlarını ziyaret. Hava limanına transfer.

AKTİVİTE: Alternatif turizm çeşitleri, Yayla ve Eko Turizm, Trekking, Doğa Tanıma, Bitki Tanıma, Kuş Tanıma, Yaban Hayatı Tanıma, Amatör Balıkçılık, Rafting,  Çim Kayağı, At Safari, Bal ve Yosun Terapi, Termal kaplıca, Tarih, Kültür, Eğlence, Yöresel Eğlence, Fotoğraf ve Kamera Yaylalarda Salıncak keyfi, Zipline ve Rafting.

AKTİVİTE SÜRESİ: Yürüyüş süreleri ortalama günlük sabah 1,5- 2 saat veya öğleden sonra 1,5- 2 saat civarında.
KONAKLAMA: Turumuz otel ve ahşap pansiyon konaklamalıdır. Tur boyunca otellerimiz Bungalov-serender, pansiyon ve otel şeklindedir.

Bu turlarımıza Türkiye'nin her yerinden, sağlıklı, her yas grubundan insanlar katılabilir. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen katılımcılar çok kısa sürede kaynaşarak, kalıcı arkadaşlıklar oluşturmaktadırlar. Bu nedenle kendinizi yalnız hissetmeniz mümkün değildir. Bu turlarımız pansiyon-otel konaklamalıdır. Pansiyonlarda sinirli sayıda oda olması nedeniyle tek kişilik oda fazla veremiyoruz. Odalara yerleştirme oda sayısı es durumu, kadın - erkek, arkadaşlık durumları göz önüne alınarak rehberimiz tarafından yapılmaktadır. 

GEZİ HAKKINDA
TUR ÖZETİ
Trabzon, Gümüşhane, Rize, Artvin; Muhteşem manzaraları, temiz havası, sevecen insanı ile bambaşka bir dünya. Yüzlerce yayla arasından biz sizlere en güzel yaylalardan dolu dolu bir program yapmaya çalıştık. Genel olarak; Trabzon ,Gümüşhane  Rize ve Artvin’in Vadilerini ve yaylalarını gezeceksiniz.

GİDİLEN YERLE İLGİLİ YÖRE BİLGİSİ  
Doğu Karadeniz; eşsiz tabiat güzellikleri ve bu topraklar üzerinde binlerce yıldan beri yaşamış çeşitli uygarlıkların bıraktığı kültürel değerlerle, büyük turizm potansiyeline sahip bir ildir. Tarihsel ve Tabii güzellikler bakımından bu denli zengin olan bölgemizde, turizm faaliyetleri artık 12 ay gerçekleştirilebilmektedir. Kış turizmi, Kongre Turizmi, Termal turizm, Dağ turizmi, yayla Turizmi ve  köy turizmi gibi alanlarda faaliyetler görülmektedir.

Yaylalar, Karadeniz’de Tabii ve ekonomik nitelikleri yanında sosyal ve kültürel bir olgu olarak da önem taşımaktadır.
Tabiii ve kültürel kaynaklar nedeniyle, önemli çekiciliklere sahip olan Fırtına Havzası ve Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda basta; Dağ Turizmi (Tabiat Yürüyüşü/Dağ Yürüyüşü, Kaya Ve Zirve Tırmanışı) Ve Yayla Turizmi, Termal Turizm, Kültür Turizmi, Kırsal Turizm , Yaban Hayatı ve Kuş Gözlemciliği (Ornito-Turizm), Av Turizmi, Botanik Turizm, Akarsu Turizmi (Sportif Olta Balıkçılığı, Kano Ve Rafting), Kongre Turizmi, olmak üzere, Rafing, Heliski, Kamp ve Karavancılık, Fotoğrafçılık (Foto Safari), Dağ Bisikletçiliği, Yamaç Paraşütü, Atlı Tabiat Yürüyüşü, Film-Belgesel Yapımı, Bilimsel Araştırmalar ve Eğitim Kampları gibi Tabiata dayalı çeşitli rekreasyonel etkinlikler gerçekleştirilmektedir.
 Orman varlığı, su varlığı, temiz havası, Tabiata uyumlu geleneksel ahşap konutları, bitkileri, yaban hayatı ile Turizm ve Rekreasyon için önemli bir potansiyeldir. Alternatif (yeşil) turizm için çok uygun bir yöredir. Zengin ormanları, florası ve faunası, buzul gölleri, ırmakları, coşkun dereleri, tarihi, kültürel ve arkeolojik değerleri, peyzaj görüntüleri, dağ ve Tabiat yürüyüşleri, rafing, foto ve jeep safarileri, kış sporları, av spor ve olta balıkçılığı, çim kayağı, şifalı suları, el sanatları, yayla şenlikleri ile bir turizm cenneti olmak için yeterli niteliklere sahiptir.

Tabiat ağırlıklı turizm türlerinin görüldüğü Doğu Karadeniz ve  yaylaları, aynı zamanda binlerce yıllık kültürel mirasla şekillenen, geleneksel mimari yapı (taş ve ahşap konaklar ve ahşap camiler, yayla evi, nayla, su değirmeni, kemer köprüler v. b.) ve kültür ürünleri (tarım, hayvancılık, giyim-kuşam, zanaat v. b.) ile önemli bir Kültür Destinasyonunu durumundadır.
Özellikle Rize’nin Güneyindeki Kaçkar Dağları ile yüksek dağların eteklerinde yer alan yaylalarda yapılan ve bölge halkının sosyo-kültürel birliğini yansıtan “Yayla Şenlikleri ve Vartevor” kültür turizmi açısından önem arz etmekte; iç turizmin en önemli unsurunu oluşturmaktadır.
Doğu Karadeniz Coğrafyası ve Tabiatı; Yayla, Eko, Doğa, Yeşil turizm ve  Alternatif turizm çeşitleri için çok uygun yöredir. Dolayısıyla Zengin Ormanları, Florası ve Faunası, Krater ve Buzul Gölleri, Buzulları, Coşkun Dereleri, Vadileri, Kaplıcaları, Tarihî, Arkeolojik ve Kültürel Değerleri Olağanüstü Kırsal Peyzaj Görüntüleri İle, Dağcılık, Doğa Yürüyüşleri, Rafting, Foto-Safari, Kampçılık, Bisiklet Turları, Çim Kayağı, Balon, At-Safari, Bal-Yosun Terapi, Sosyal Ve Etnografik Turizm, Eko Turizm, Yayla Turizm, Agro Turizm, Çim Kayağı, Doğa Tanıma, Bitki Tanıma, Kuş Gözlemciliği, Sportif Olta Balıkçılığı Gibi Turizm Aktiviteleri Ve Yayla Şenlikleri, El Sanatları Gibi Yerel Kültürel Etkinlikleri Ve Değerler İle Şifalı Otları ile Trabzon – Rize ve Artvin alternatif turizm bakımından turizm cenneti olmak için gerekli tüm özelliklere sahiptir.
ULAŞIM
Minibüs (Ford- Mercedes - Volkswagen) İle Ulaşım
ÜCRETE DÂHİL OLANLAR
 • Konaklama
 • Kahvaltı
 • Akşam Yemeği
 • Ulaşım ve Tüm Ara Transferler
 • Havaalanı Transferleri
 • Milli Park ve Özel Müze Giriş Ücretleri
 •  Rehberlik Hizmeti
 • Müze Ve Ören Yeri Girişleri
 • Kdv
 • Seyahat Güvence Sigorta Poliçesi
 • Samimi, Kaliteli, Güler Yüzlü  Hizmet
 •  Yöresel Kültür (Horon, Türkülü Ve Eğlenceler)

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR
son gün yemeği, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler
 • Rafting ve Zipline
 • Macera parkı aktivite ücretleri
 • Öğle yemekleri
 • Otellerdeki ve yemeklerdeki tüm ekstralar
TUR FİYATI
Konaklama Yarım Pansiyon ve öğlen kumanya: 1250 tl kişi başı
Ulaşım 7 günlük: 200
Rehberlik:  50 tl
Toplam Kişi başı tur Maliyeti: 1500---2.200 TL  ( .2100 ) ile toparla

GEREKLİ MALZEMELER
Önceden Giyilmiş Yürüyüş Ayakkabısı Veya Botu,
Yağmurluk (Panço Tercih Edilmelidir)
Kolay Giyilip Çıkarılabilen Rahat Pamuklu Giysiler,
Zaman Zaman Serin Olabileceği Düşünülerek Kazak,
 Polar(Alt-Üst) Giysi, Güneş Kremi, Şapka,
Bandana, Küçük Bir Sırt Çantası , Koruyucu Güneş Kremi,
Yedek Giysi Ve Çamaşır, Yedek Çorap, Yedek Ayakkabı, Terlik,
Fotoğraf Makinesi, Pil, Yedek Film, Yedek Hafıza Kartı Şarj Aleti,
Anti Bakteriyel Jel.
DİĞER BİLGİLER
Gezi ücretine dâhil olmayan yemeklerde restoran vs. eğlence mekânları rehberlerimiz yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur. Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.
REHBERLER HAKKINDA
AÇIKLAMA: Turlarda size liderlik yapacak olan kişiler bu coğrafyada doğup yaşayan dağcılık eğitimi almış, Araştırma planlamalar yapmış kişiler, TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) eğitmenleri oluşmaktadır. Ayrıca yöre bilgisi, Yeterli eğitime sahip ve her türlü donanıma sahip yöre insanlarıdır.
SABRİ ASLİŞEN: TDF Kulübü Sporcusu Dağcı
HİKMET HABERAL (Kaçkarların Çobanı): Araştırmacı Yazar Ve Turizm Uzmanı
Hava ve yol şartlarına göre Rehberlerimiz Alternatif programımız devreye konulacaktır.
TURDAKİ YEMEKLER
Kahvaltıda; Yöresel tatlar ağırlıklı olarak, Doğal ürünlerle zenginleştirilmiş menü. Yerli peynir çeşitleri, Muğlama, Kaygana, Minci, Tereyağı,  bal, Likaba reçeli, Marmelat, Yumurta, Süt, Kaymak, Mısır  ekmeği, Zeytin çeşitleri, Helva vs
Öğle yemeklerinde;  Öğle yemekleri Ekmek arası sandviç olacaktır. İsteyen konuklarımız Öğle yemeklerimiz gidilen yöreye göre, Yöresel Yemek veya Restaurantda ulusal yemek şeklinde olacaktır.(Kuzu ızgara, Saç kavurma, Köfte, Izgara Ala Balık, Çorba, Muğlama, Pilav, Salata, Yöresel tatlı
Akşam Yemeklerinde; Otantik (Yerli halkın ürettikleri) yiyecek, Yöresel Tatlar, salata ve tatlılar. .(Kuzu ızgara, Köfte, Izgara Ala Balık, Çorba, Muğlama, Lahana sarması, Turşu Kavurması, Sebzeli Hamsi, Pilav, Salata, Yöresel tatlılar, Sütlaç, baklava, Mısır unu tatlısı, Pepeçura, )
Çoban Ateşi eşliğimde eğlence
Su İhtiyacı:  Karadeniz, su açısından sıkıntı çekmeyeceğiniz bir bölgedir. Yürüyüşler sırasında her yerde Buz gibi pınarlardan su bulabilirsiniz. Yanınızda Su matarası veya bir şişe bulundurmanız yeterli. 
Liste Başlık 3
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 1
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 2
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 3
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Yenipazar mah. 9 Mart cad. Yeni Belediye Sitesi Girişi No:101 Çayeli/RİZE
0850 888 80 53
0464 532 67 21
0535 264 57 84