Karadeniz'de Özgürlüğü Bizimle Yaşayın!
0850 888 80 53 - 0464 532 67 21
kackarturizm@msn.com
Pzt-Cmt:08:00-18:00
                  DOĞA- OTANTİK KÜLTÜR- YAYLA TURU ve KAÇKARLAR
(Pazar- Hemşin Vadisi Gito Güzergâhından)

TUR ÖZETİ
Doğu Karadeniz Tabiat güzelliğiyle, Muhteşem manzaraları, temiz havası, sevecen insanı ile bambaşka bir dünya. Yüzlerce yayla arasından biz sizlere en güzel yaylalardan dolu dolu bir program yapmaya çalıştık. Genel olarak; Rize ve Artvin’in Vadilerini ve yaylalarını gezeceksiniz.

1.Gün: Rize – Çayeli- Pazar, Hemşin, Zuğa, Kantarlı,  Badara, ve Gito Yaylası
Trabzon’dan Transfer. Kahvaltı sonrası Burada bizi bekleyen araçlarımızla Rize’ye doğru  hareket ediyoruz. Rize merkez, Çayeli İlçesi ,Pazar ilçesi Merkezine geliyoruz ve Kız Kulesini    görüyoruz.  Köprüden güneye Hemşin ilçesine doğru dönüyoruz. Dort Gözlü Köprü- Yüce Hisar – Ciha Kalesi- Taş Köprü -  Hemşin – Kantarlı- Cunda Köyü – Mağlut Kalesi -  Badara Yaylası
görülür ve  (Konaklama Gito Kaçkar Dağ Evi)
2.Gün: Karap, Gundihan ve Amabarlı Yaylaları, Kuzu Gölleri ve Balıklı Göller

Hareket sabah kahvaltıdan sonra 08.30’da.Kahvaltı sonrasında Araçla Gundihan Karap ve Cocon Yaylaları geçilerek Ambarlı yaylasına ulaşılır. Yaylada araçlardan inip 10 dk mola veriyoruz. Sırt çantalarımızla 2 saatlik bir tırmanışa geçiyor ve 7adet gölün bulunduğu (Ambarlı, Sandıklı, Balıklı göl ve Kuzu ve gölleri) göllere varış. Vadiyi tırmanıp tüm gölleri görüyoruz ve Balıklı göllere ulaşıyoruz. Deniz sahilinden Kaçkarların en net ve en yüksek ihtişamlı görüntüsü olan Çatal kaya zirvesine ulaşılır
 (çevre gezisi, fotoğraf çekimi, doğayla baş başa olma ve doğayı dinleme imkânı, havanın durumuna göre gölde yüzme imkânı) görülür ve olta ile balık tutulur (Oltayı acenta adına Hikmet ayarlayacak).Piknik yapılır. Yemekten sonra farklı bir yoldan yürüyerek otele dönüş İki saat kumanya yeme yüzme foto safari yapıyoruz diğer vadiden Ambarlı yaylasına inişe geçiyoruz. Burada tarihi kilise görülür .Yirmi dk dinlenme ve araca binip Gitodaki konaklayacağımız pansiyona geri iniyoruz.

Sabah  kahvaltıdan sonra Çat yaylasına yarım saatlik doğa yürüyüşe geçilir .Aracımız bizi alır güzergah boyunca doğal güzellikler içerisinde Hemşin Sıraköy (Aşağıköy-Ortaköy-Başköy)yaylaları ,görülür  bal terapi yapımı izlenir. Tarihi değeri  olan başköy konağı ziyaret edilir. ve Verçenik yaylası ve zirvesine (yaklaşık tırnanış gidiş dönüş 3–3,5 saat arası)tırmanış yapılır yedi göller görülür. bakir doğal yapısı, yüksek yaylaları, yaban hayatın canlılığı ve gözlenebilmesi, bol balıklı bakir dereleri, sayıları otuzu bulan buzul gölleri ve kuzeyden kara bir piramidi andıran Verçenik’in doruğu ile güzel kelimesinin önüne “en”i hak ettiğini düşünüyoruz. Özellikle Verçenik Dağı çıkışı çok yorucu olmayan fakat bazı teknik önlemler aldığımız zirve keyfinin “en” yoğun yaşanacağını düşündüğümüz bir çıkıştır. Zirve molasındaki manzara keyfi müthiştir. Etrafınızda izleyeceğiniz otuzun üstünde göl vardır. Ayrıca Kaçkar Dağı, Kavron silsilesi, Kemerli Kaçkar, Kuşaklı Kaçkar, Germaniman Dağı, Tatos Dağı gibi dorukları muhteşem manzaralarıyla göreceksiniz. Zirve tırmanışı yapamayanlar Verçenik yaylasındaki alternatif faaliyetlere( at safari veya yöresel kaymak-peynir yapımı-muhlama ziyafeti) katılır. Burada yayla evinde yöresel muhlama yapımı, süzme yoğurdu, doğadan toplanan yayla çayı Hemşin balı ikram edilir. (Gito Kaçkar Dağ Evi)
3.Gün: Çat Vadisi, Kale Köyü, Varoş, Şehitlik Ormanı, Çiçekli Yayla ve Baş Yayla, Hemşin Sıraköy Yaylaları, Salıncover Yaylası ve Buzul Gölleri

Hareket sabah kahvaltıdan sonra 08:30’da. Ardından Geniş  meraların ortasında, eski ve yeni evleriyle koskocaman bir köyü andıran Kale yaylası, Varoş yayla ,tarihi değeri olan Kale-i Bala ve Şehitlik Ormanı Gezileri, adını yazın bin bir renkte açan çiçeklerinden alan Çiçekli Yayla’ da Öğle yemeği. Öğle yemeğinden sonra kervan yolunu(İpek yolu güzergahındaki) takiben yapacağımız 1,5 saat civarındaki yürüyüş ile Horon düzü, Tilkili yamaçlarından  Salıncover Yaylası’na varış. Dere kıyısında dinlenme, çay ikramı ve doğanın nefis sunuşu olan, zengin bitki örtüsünün fotoğrafını çektikten sonra çok köklü geçmişi olan yaylacılığıyla ün yapmış  Heçençur yaylasına küçük bir yürüyüş ile iniş(45 dakika).Buradaki Ilıca maden suyu kaynağından yararlanma imkanı (Acenta ikramı olarak yöresel tatlı ikramı).Sonrasında bizi bekleyen aracımıza binerek Hemşin Aşağıköy, Ortaköy ve Başköy yaylası panoramik olarak görülüp, Başköy’de çok eski tarihe dayanan konak ziyaret edilecek (ve çay ikramı) Akşam saatlerinde Çat’a varış ve  konaklama(Akşam yöresel eğlence tulum, horon, ateş yakma, tulum yapılışı ile ilgili bilgi alma) (Toşi Pansiyon Çat)
4.Gün: Çat Köyü, Elevit, 

Bugünkü güzergâh araçsız yaklaşık 7 km araç yolu yürüyüşümüz var. Çat Çilanç tarihi köprüsü görülür ve Çat köyüne tarihi kültürel evleri ziyaret. Seyir alanından fotoğraf çekme ve aynı yolla konaklayacağımız pansiyona dönüş. Olta balıkçılığı, yaylacılardan yöresel hikâyeler ve bilgiler. TULUM eşliğinde horon ve türküler (Toşi Pansiyon Çat)
5.Gün: Meydan Şimşir ormanları, Tarzan Park, Palovit Şelalesi, Zil kale Çinçiva Makrevis ( Konaklar mah.) Çamlıhemşin.
Kahvaltı sonrası dünya Çevre Örgütü ve Milli Parklar tarafından Öncelikli koruma altına alınmış Şimşir ormanlarını geziyoruz. Sırasıyla Goboca Şelalesini Meydan Köyü, Zilkale Şelalesini, Tarzan parkta eğlence, Palovit Şelalesini ve Zil kaleyi görüyoruz. Çinçiva kahvelerinde ve tarihi köprüde filmlerin çekildiği alanlarda, 30 dk serbest zaman. Aracımızla Makrevis(Konaklar) mahallesine Tarihi kültürel konakları gezime ve hikâyelerini öğrenme. Galegon, Gelintüli Şelaleleri görülür konaklama yapacağımız Otele  ulaşıyoruz ve serbest zaman (Elizan Dağ evleri Ayder)
6.Gün: Fırtına vadisi, Rize ve  Trabzon, Havaalanı Transfer
Çamlıhemşin Ardeşen arasında Fırtına Vadisindeki rafting ve Zipline noktasına gidiyoruz. İsteyenler bu spora katılabilir. Sahil yolun dan dönüş yoluna geçiyoruz. Rize Şehir Merkezi, Rize Kalesi, Rize Bezi Fabrikası ve Çay Fabrikasında Üretim Aşamaları Hakkında Bilgi Ve Gezme  "Feretiko" olan "Rize Bezi" satış noktasına uğruyoruz Rize bezi fabrikasında yöresel hediyelik eşya alışveriş Rize’nin Tarihi ve Kültürel mekânlarını ziyaret. Hava limanına transfer
AKTİVİTE: Alternatif turizm çeşitleri, Yayla ve Eko Turizm, Trekking, Doğa Tanıma, Bitki Tanıma, Kuş Tanıma, Yaban Hayatı Tanıma, Amatör Balıkçılık, Rafting,  Çim Kayağı, At Safari, Bal ve Yosun Terapi, Termal kaplıca, Tarih, Kültür, Eğlence, Yöresel Eğlence, Fotoğraf ve Kamera Yaylalarda Salıncak keyfi, Zipline ve Rafting.


AKTİVİTE SÜRESİ: Yürüyüş süreleri ortalama günlük sabah 1,5- 2 saat ve öğleden sonra 1,5- 2 saat civarında.KONAKLAMA: Turumuz otel ve ahşap pansiyon konaklamalıdır. Tur boyunca otellerimiz Bungalov-serender, pansiyon ve otel şeklindedir.
Bu turlarımıza Türkiye'nin her yerinden, sağlıklı, her yas grubundan insanlar katılabilir. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen katılımcılar çok kısa sürede kaynaşarak, kalıcı arkadaşlıklar oluşturmaktadırlar. Bu nedenle kendinizi yalnız hissetmeniz mümkün değildir. Bu turlarımız pansiyon-otel konaklamalıdır. Pansiyonlarda sinirli sayıda oda olması nedeniyle tek kişilik oda fazla veremiyoruz. Odalara yerleştirme oda sayısı es durumu, kadın - erkek, arkadaşlık durumları göz önüne alınarak rehberimiz tarafından yapılmaktadır. 
GİDİLEN YERLE İLGİLİ YÖRE BİLGİSİ  
Doğu Karadeniz; eşsiz tabiat güzellikleri ve bu topraklar üzerinde binlerce yıldan beri yaşamış çeşitli uygarlıkların bıraktığı kültürel değerlerle, büyük turizm potansiyeline sahip bir ildir. Tarihsel ve Tabii güzellikler bakımından bu denli zengin olan bölgemizde, turizm faaliyetleri artık 12 ay gerçekleştirilebilmektedir. Kış turizmi, Kongre Turizmi, Termal turizm, Dağ turizmi, yayla Turizmi ve köy turizmi gibi alanlarda faaliyetler görülmektedir.

Yaylalar, Karadeniz’de Tabii ve ekonomik nitelikleri yanında sosyal ve kültürel bir olgu olarak da önem taşımaktadır.
Tabii ve kültürel kaynaklar nedeniyle, önemli çekiciliklere sahip olan Fırtına Havzası ve Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda basta; Dağ Turizmi (Tabiat Yürüyüşü/Dağ Yürüyüşü, Kaya Ve Zirve Tırmanışı) ve Yayla Turizmi, Termal Turizm, Kültür Turizmi, Kırsal Turizm (Tarım Ve Çiftlik Turizmi), Yaban Hayatı ve Kuş Gözlemciliği (Ornito-Turizm), Av Turizmi, Botanik Turizm, Akarsu Turizmi (Sportif Olta Balıkçılığı, Kano Ve Rafting), Kongre Turizmi, olmak üzere, Rafting, Heliski, Kamp ve Karavancılık, Fotoğrafçılık (Foto Safari), Dağ Bisikletciliği, Yamaç Paraşütü, Atlı Tabiat Yürüyüşü, Film-Belgesel Yapımı, Bilimsel Araştırmalar ve Eğitim Kampları gibi Tabiata dayalı çeşitli rekreasyonel etkinlikler gerçekleştirilmektedir.
 Orman varlığı, su varlığı, temiz havası, Tabiata uyumlu geleneksel ahşap konutları, bitkileri, yaban hayatı ile Turizm ve Rekreasyon için önemli bir potansiyeldir. Alternatif (yeşil) turizm için çok uygun bir yöredir. Zengin ormanları, florası ve faunası, buzul gölleri, ırmakları, coşkun dereleri, tarihi, kültürel ve arkeolojik değerleri, peyzaj görüntüleri, dağ ve Tabiat yürüyüşleri, rafting, foto ve jeep safarileri, kış sporları, av spor ve olta balıkçılığı, çim kayağı, şifalı suları, el sanatları, yayla şenlikleri ile bir turizm cenneti olmak için yeterli niteliklere sahiptir.

Tabiat ağırlıklı turizm türlerinin görüldüğü Doğu Karadeniz ve yaylaları, aynı zamanda binlerce yıllık kültürel mirasla şekillenen, geleneksel mimari yapı (taş ve ahşap konaklar ve ahşap camiler, yayla evi, nayla, su değirmeni, kemer köprüler v.b.) ve kültür ürünleri (tarım, hayvancılık, giyim-kuşam, zanaat v. b.) ile önemli bir Kültür Destinasyonunu durumundadır.
Özellikle Rize’nin Güneyindeki Kaçkar Dağları ile yüksek dağların eteklerinde yer alan yaylalarda yapılan ve bölge halkının sosyo-kültürel birliğini yansıtan “Yayla Şenlikleri ve Vartevor” kültür turizmi açısından önem arz etmekte; iç turizmin en önemli unsurunu oluşturmaktadır.
Doğu Karadeniz Coğrafyası ve Tabiatı; Yayla, Eko, Doğa, Yeşil turizm ve  Alternatif turizm çeşitleri için çok uygun yöredir. Dolayısıyla Zengin Ormanları, Florası ve Faunası, Krater ve Buzul Gölleri, Buzulları, Coşkun Dereleri, Vadileri, Kaplıcaları, Tarihî, Arkeolojik ve Kültürel Değerleri Olağanüstü Kırsal Peyzaj Görüntüleri İle, Dağcılık, Doğa Yürüyüşleri, Rafting, Foto-Safari, Kampçılık, Bisiklet Turları, Çim Kayağı, Balon, At-Safari, Bal-Yosun Terapi, Sosyal Ve Etnografik Turizm, Eko Turizm, Yayla Turizm, Agro Turizm, Çim Kayağı, Doğa Tanıma, Bitki Tanıma, Kuş Gözlemciliği, Sportif Olta Balıkçılığı Gibi Turizm Aktiviteleri Ve Yayla Şenlikleri, El Sanatları Gibi Yerel Kültürel Etkinlikleri Ve Değerler İle Şifalı Otları ile Trabzon – Rize ve Artvin alternatif turizm bakımından turizm cenneti olmak için gerekli tüm özelliklere sahiptir.
ULAŞIM
Minibüs (Ford- Mercedes-Volkswagen) İle Ulaşım

ÜCRETE DÂHİL OLANLAR HİZMETLER
 • Konaklama
 • Kahvaltı
 • Akşam Yemeği
 • Ulaşım ve Tüm Ara Transferler
 • Havaalanı Transferleri
 • Milli Park ve Özel Müze Giriş Ücretleri
 • Rehberlik Hizmeti
 • Müze Ve Ören Yeri Girişleri
 • Kdv
 • Seyahat Güvence Sigorta Poliçesi
 • Samimi, Kaliteli, Güler Yüzlü  Hizmet
 • Yöresel Kültür (Horon, Türkülü Ve Eğlenceler)

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR
Son gün yemeği, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler
 • Rafting ve Zipline
 • Macera parkı aktivite ücretleri
 • Öğle yemekleri
 • Otellerdeki ve yemeklerdeki tüm ekstralar


TUR FİYATI
Konaklama Yarım Pansiyon ve öğlen kumanya: 1250 tl kişi başı-------1.350.
Ulaşım 7 günlük: 200
Rehberlik:  50 tl
Toplam Kişi başı tur Maliyeti: 1500


GEREKLİ MALZEMELER
Önceden Giyilmiş Yürüyüş Ayakkabısı Veya Botu,
Yağmurluk (Panço Tercih Edilmelidir)
Kolay Giyilip Çıkarılabilen Rahat Pamuklu Giysiler,
Zaman Zaman Serin Olabileceği Düşünülerek Kazak, Polar(Alt-Üst) Giysi, Güneş Kremi, Şapka,
Bandana, Küçük Bir Sırt Çantası ,
Yedek Giysi Ve Çamaşır,
Yedek Çorap, Yedek Ayakkabı, Terlik,
Koruyucu Güneş Kremi,
Fotoğraf Makinesi, Pil, Yedek Film, Yedek Hafıza Kartı Şarj Aleti, Anti Bakteriyel Jel.


DİĞER BİLGİLER
Gezi ücretine dâhil olmayan yemeklerde restoran vs. eğlence mekânları rehberlerimiz yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur. Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.
REHBERLER HAKKINDA
AÇIKLAMA: Turlarda size liderlik yapacak olan kişiler bu coğrafyada doğup yaşayan dağcılık eğitimi almış, Araştırma planlamalar yapmış kişiler, TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) eğitmenleri oluşmaktadır. Ayrıca yöre bilgisi, Yeterli eğitime sahip ve her türlü donanıma sahip yöre insanlarıdır.
SABRİ ASLİŞEN: TDF Kulübü Sporcusu Dağcı
HİKMET HABERAL (Kaçkarların Çobanı): Araştırmacı Yazar Ve Turizm Uzmanı
Hava ve yol şartlarına göre Rehberlerimiz Alternatif programımız devreye konulacaktır.
TURDAKİ YEMEKLER
Kahvaltıda; Yöresel tatlar ağırlıklı olarak, Doğal ürünlerle zenginleştirilmiş menü. Yerli peynir çeşitleri, Muğlama, Kaygana, Minci, Tereyağı,  bal, Likaba reçeli, Marmelat, Yumurta, Süt, Kaymak, Mısır  ekmeği, Zeytin çeşitleri, Helva vs.
Öğle yemeklerinde;  Öğle yemekleri Ekmek arası sandviç olacaktır. İsteyen konuklarımız Öğle yemeklerimiz gidilen yöreye göre, Yöresel Yemek veya  Restaurant da ulusal yemek şeklinde olacaktır.(Kuzu ızgara, Saç kavurma, Köfte, Izgara Ala Balık, Çorba, Muğlama, Pilav,Salata,Yöresel tatlı)
Akşam Yemeklerinde; Otantik (Yerli halkın ürettikleri) yiyecek, Yöresel Tatlar, salata ve tatlılar. .(Kuzu ızgara, Köfte, Izgara Ala Balık, Çorba, Muğlama, Lahana sarması, Turşu Kavurması, Sebzeli Hamsi, Pilav, Salata, Yöresel tatlılar, Sütlaç, baklava, Mısır unu tatlısı, Pepeçura, )
Çoban Ateşi eşliğimde eğlence
Su İhtiyacı:  Karadeniz, su açısından sıkıntı çekmeyeceğiniz bir bölgedir. Yürüyüşler sırasında her yerde Buz gibi pınarlardan su bulabilirsiniz. Yanınızda Su matarası veya bir şişe bulundurmanız yeterli
 
Liste Başlık 3
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 1
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 2
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 3
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Yenipazar mah. 9 Mart cad. Yeni Belediye Sitesi Girişi No:101 Çayeli/RİZE
0850 888 80 53
0464 532 67 21
0535 264 57 84